Kalçada sivilce neden olur? Kalçadaki sivilcelere ne iyi gelir?

kalçada sivilce neden olur

Kalçada sivilce problemi oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Kalçada sivilce sorununun bir diğer adı kalça folikülitidir. Bu sivilceler büyüdükçe otururken bile ağrı hissedilebilir. Kalçada çıkan sivilceler iltihaplı kırmızı şişlikler şeklindedir ve genellikle kaşıntıya da neden olur. Bu yazımızda “Kalçada sivilce neden olur?” sorusunu cevaplandıracağız. Ayrıca çay ağacı yağı, cadı fındığı yağı veya aloe vera gibi kalçadaki sivilceleri geçiren doğal ve bitkisel çözüm yolları hakkında bilgi vereceğiz.

KALÇADA SİVİLCE VE FOLİKÜLİT ARASINDAKİ FARKLAR

Herşeyden önce kalçada yaşayabileceğiniz iki cilt problemi arasındaki farkın bilincinde olmak önem taşımaktadır. Bunlar kalçada sivilce ve folikülit problemleridir.

Kalçada Çıkan Sivilceler

Sivilcenin nedeni ciltteki kıl köklerinin fazla yağ, ölü deri hücreleri veya bakteriler tarafından tıkanmasıdır. Tıkanan gözenekler enfeksiyon kapar, kızarır ve iltihaplı bir şişlik, yani sivilce gelişir. Propionibacterium acnes adı verilen bakteri zinciri boyut olarak büyük olan ve vücudun diğer bölgelerine yayılan enfeksiyonlu sivilcelere yol açar.

Kalçada Folikülit

Folikülit sivilceye benzeyen, içi iltihap dolu kırmızı şişlikler topluluğuna verilen isimdir. Kalçada sivilce olarak gördüğümüz şeyler aslında çoğunlukla folikülittir.

Folikülit

Folikülit kıl köklerine bakterilerin, mayaların, mantarların veya virüslerin dolmasıyla ortaya çıkar. Örneğin Staphylococcus aureus veya Pseudomonas aeruginosa bakteri zincirleri kalçada sivilce benzeri şişlikler çıkmasına neden olmaktadır.

Kalçada sivilce benzeri foliküller oldukça yaygındır ve hem kadınlarda hem erkeklerde ortaya çıkabilir. Cilde uygulanan tedaviler genellikle foliküller üzerinde de etkili olmaktadır. Bu nedenle kalçada çıkan foliküller de halk arasında sivilce olarak bilinmektedir.

KALÇADA SİVİLCE BELİRTİLERİ

Mayo Clinic uzmanlarına göre kalçada sivilce problemi ile birlikte başka belirtiler de ortaya çıkmaktadır:

 • Kalçada isilik benzeri birçok sivilcenin bir arada bulunması,
 • Kalçada kaşıntı ve yanma hissi,
 • Kalçada ciltte dokunmaya karşı hassasiyet
 • İçi iltihap dolu büyük şişlikler,
 • Derin sivilcelerin oluşması halinde yara izleri.

KALÇADA SİVİLCE NEDEN OLUR?

Şimdi gelin kalçada sivilce probleminin nedenlerine detaylı olarak bakalım:

Kalça Foliküliti

Kalçada sivilce benzeri oluşumlar büyük çoğunlukla folikülit denilen cilt probleminden kaynaklanmaktadır. Kalça bölgesinin genellikle ışık almayan, nemli bir bölge olması bakterilerin büyümesini kolaylaştırmakta, bu nedenle kalçada sivilce problemi ortaya çıkmaktadır.

Folikülit genellikle kalçada, yüzde, omuzda, sırtta ve bacaklarda oluşur. Göğüs bölgesinde de görülebilir. Genellikle kalçada sivilce benzeri folikülitlerin en yaygın nedeni bakterilerdir. Ancak cildi tahriş eden kimyasallar, örneğin yazın kullanılan bronzlaşma ürünleri veya güneş kremleri de kalçada sivilce benzeri folikülit problemine yol açabilir.

Kalçada folikülit çıkmasını engellemek için hijyene dikkat edilmelidir. Uzmanlar ciltteki folikülitlerin temizlenmesi ve tahrişin azaltılması için antibakteriyel yıkama uygulamalarının sürdürülmesini tavsiye etmektedir.

Kalçada Sivilce

Ter bezlerinin ve kıl köklerinin çabuk enfeksiyon kapması kalçada sivilce problemine yol açmaktadır.

Özellikle kalçalarda çıkan belirli bir sivilce türü bulunmaktadır. Acne Conglobate adı verilen özel bir sivilce türü özellikle kalçalarda görülmektedir. Bunun nedeni bakterilerin tıkalı gözenekleri enfeksiyonlu hale getirmesidir. Kalça bölgesinde başka inflamatuvar cilt problemleri yaşayan kişilerde yaygın olarak görülmektedir. Bu kalçada sivilce türü içi ağır kokulu iltihap dolu kist benzeri şişlikler şeklinde görülmektedir. Yazımızın sonunda bu sivilcelere iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler bulabilirsiniz.

Hidradenitis Suppurativa

hidradenitis suppurativaKalçada sivilce probleminin bir diğer nedeni de hidradenitis suppurativa adı verilen cilt problemidir. Enfeksiyon kapan kıl kökleri enellikle hidradenitis suppurativa problemine yol açmaktadır.

Mayo Clinic uzmanlarına göre bu durum özellikle derinin katlandığı veya birbirine sürttüğü yerlerde, özellikle kalçanın üst bölgesinde, koltukaltlarında, bacakların arasında ve göğüslerin altında görülmektedir.

Kalçadaki kıl köklerinin enfeksiyon kapmasının nedeni ölü deri hücreleri ve bakterilerdir. Bu faktörler bir araya gelerek bölgede büyük şişlikler oluşturur. Zaman içerisinde bu enfeksiyon yakındaki diğer kıl köklerine yayılır.

Hidradenitis suppurativa belirtileri şunlardır:

 • Birden fazla siyah noktanın bir arada bulunması,
 • Kötü kokulu iltihap içeren büyük enfeksiyonlu sivilceler,
 • İlgili bölgede kaşıntı ve yanma hissi,
 • Ciltten iltihap sızması

Keratosis Pilaris

Keratosis pilaris kalçada ağrı veya acıya neden olmayan ve herhangi bir iltihap belirtisi göstermeyen küçük kırmızı pütürler şeklinde görülür. Keratin insanlarda cilt ve saçı oluşturan protein maddelerinden biridir. Keratosis pilaris nedeniyle vücutta, özellikle de kalçada oluşan beyazlı kırmızılı pütürler ciltin altında keratin birikmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Keratosis pilaris kalçalarda pütürler şeklinde ortaya çıkar. Sivilce problemi yaşayan kişilerde keratosis pilaris daha yaygın bir durumdur. Özellikle kalçaların üst tarafında daha fazla görülmektedir.

Keratosis pilaris belirtileri şunlardır:

 • Kalçalarda, kollarda, basenlerde veya kaba ette küçük kırmızı pütürler,
 • Cildin zımpara kağıdı gibi pürüzlü olması,
 • Problemin kuru havalarda kötüleşmesi,

Kalçada Çıban

Kalçada çıban özellikle otururken ağrı yaratır. Çıban vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilir ve kıl köklerindeki enfeksiyon miktarının yüksek olması sonucu ortaya çıkar.

Çıban özellikle vücutta terlemenin fazla olduğu bölgelerde görülmektedir. Bakteriler nedeniyle cilt enfeksiyon kaptığında enfeksiyonla mücadele için ilgili bölgeye beyaz kan hücreleri gider. Bu durum kalçada, bazenlerde, boyunda veya yüzde büyük, ağrılı, iltihap dolu şişlikler oluşmasına yol açar.

Kalçada çıban belirtileri şunlardır:

 • Cildin altında ağrılı şiş yumru,
 • Şişliğin dokunmaya karşı hassas olması ve sıcak olması,
 • Şişliğin başında sarı renkli bir baş çıkması,
 • Çıbanların bir araya gelerek karbonkül oluşturması

Kalçada çıban çıkmasını engellemenin yollarından biri cildi sürekli temiz tutmak ve çok dar giysilerden kaçınmaktır.

Dar Giysiler

Dar giysiler kalçada sivilce problemine neden olan yaygın faktörlerden biridir. Dar giysiler nedeniyle ortaya çıkan ter acne mechanica adı verilen cilt problemine yol açar. Giysilerin cilde sürtünmesi de kalçada sivilce problemine yol açmaktadır.

KALÇADAKİ SİVİLCELERE NE İYİ GELİR?

Doğal antimikrobiyel özellikleriyle bilinen çay ağacı yağı kalçada sivilce problemine iyi gelen oldukça etkili bitkisel yöntemlerden biridir.

Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre çay ağacı yağı kalçada sivilce, çıban ve pütürlere yol açan bakteri zincirlerine karşı etkilidir. Bu bakteri zincirleri Staphylococcus aureus ve Propionibacterium acnes zincirleridir. Çay ağacı yağının tıbbi özellikleri üzerine yapılan araştırmalar çay ağacı yağının cilt enfeksiyonlarını giderme ve iltihabı azaltma konusunda etkili olduğunu göstermiştir.

Kalçadaki Sivilceler İçin Çay Ağacı Yağı

çay ağacı yağı tea tree oilKalçada sivilce veya çıban nedeniyle oturmakta zorlanıyorsanız sivilce üzerine doğrudan birkaç damla çay ağacı yağı sürebilirsiniz. Bunu günde 2-3 kere tekrarlayarak sivilcenin iltihabını giderme ve enfeksiyonun kötüleşmesini engelleme konusunda etkili bir adım atabilirsiniz.

Yağı daha geniş bir bölgeye sürecekseniz 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ve tatlı badem yağı içerisine 2-3 damla çay ağacı yağı ekleyerek cildinize sürebilirsiniz.

Cadı Fındığı Yağı

Cadı fındığı yağı da kalçada sivilce problemine iyi gelmekte ve iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Cadı fındığı yağı ciltte astringent etki yapan ve mikroplara karşı antiseptik özelliklere sahip tanin yönünden zengin bir bitkidir. Herbal Medicine kitabından elde edilen bilgilere göre cadı fındığı yağı iltihaplı cilt problemlerinde iltihabı, kaşıntıyı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bilimsel araştırmalar tanin maddesinin sivilce tedavisinde etkili olduğunu ve sivilce belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Kalçada çıkan sivilceler için cadı fındığı yağı nasıl kullanılır?

Kalçada sivilce problemi için cadı fındığı yağının kullanımı oldukça kolaydır:

 1. Bir parça pamuğu doğal cadı fındığı yağına batırın.
 2. Bakterileri öldürmek, tahrişi azaltmak ve kalçada sivilce problemini gidermek için yağı cildinize sürün.
 3. Bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

Kalçada Sivilce Probleminde Aloe Vera

Aloe vera ciltte tahrişi azaltan ve cilt problemlerinin ortadan kalkmasını kolaylaştıran iyileştirici özelliklere sahiptir. Aloe vera kaşıntıyı ve kızarıklığı da azaltmaktadır.

Indian Journal of Dermatology dergisinde yayınlanan araştırmada aloe veranın sivilce karşıtı bir etki yaptığı tespit edilmiştir. Aloe vera birçok cilt hastalığının doğal tedavi yöntemleri arasında yer almakta ve yaraların iyileşmesini hızlandırmaktadır.

aloe vera jeli kremiJournal of Clinical and Aesthetic Dermatology dergisinde de aloe vera bitkisinin sivilceye yatkın ciltlerde etkili bir nemlendirici olduğu ve cildi enfeksiyonlardan koruduğu belirtilmiştir.

 1. 2-3 damla çay ağacı yağı ile 1 yemek kaşığı aloe vera jelini iyice karıştırın.
 2. Bu karışımı kalçada sivilce olan bölgeye sürün ve cildin tamamen emmesini sağlayın.
 3. En iyi sonuçları almak için bu işlemi günde 2 kere tekrarlayabilirsiniz.

Kalçada Sivilce Problemi İçin Tuzlu Suyla Yıkama

Kalçada sivilce probleminden kurtulmak için yararlanabileceğiniz bir diğer doğal madde ise tuzdur. Mayo Clinic uzmanları tüm folikülit türlerinde tuzlu su solüsyonunun etkili olduğunu belirtmiştir.

 1. 1 çay kaşığı tuz ile 2 bardak suyu karıştırın. Çözülene kadar karıştırın.
 2. Temiz bir bezi suya batırın ve fazla suyu sıkın.
 3. Bezi sivilceli bölge üzerine sürün ve 10-15 dakika bekletin.
 4. En iyi sonuçları almak için bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

KALÇADA SİVİLCE TEDAVİSİ

Çoğunlukla kalçada sivilce problemi evde uygulanan doğal ve bitkisel yöntemlerle giderilebilmektedir. Ancak şiddetli folikülit vakalarında dermatolog kontrolünde tedavi uygulanabilir. En yaygın uygulanan tedaviler şunlardır:

Alfa Hidroksi Asitleri

Alfa hidroksi asitleri ciltteki ölü deri hücrelerini temizlemeyi amaçlayan kimyasal bir deri soyucudur. Bu tedavi yöntemi kıl köklerinin ölü deri hücreleri ile tıkanmasını engellemeyi ve enfeksiyonu gidermeyi amaçlar.

Benzoil Peroksit

Benzoil peroksit kalçada sivilce problemine yol açan bakteri zincirlerini öldürmeyi amaçlamaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar çay ağacı yağının da en az benzoil peroksit tedavisi kadar etkili olduğunu göstermiştir.

Retinoitler

Retinoitler şiddetli sivilce vakalarında kalçada sivilce problemini gidermek için gözenekleri açmayı ve sivilcenin gözle görülen belirtilerini ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Retinoit tedavisinin yan etkileri ciltte hassasiyet oluşmasıdır.

KALÇADA SİVİLCE ÇIKMAMASI İÇİN NE YAPILABİLİR?

Kalçada sivilce, çıban, folikülit gibi problemlere yatkın iseniz bazı önlemler alarak bu problemlerin ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Her Gün Duş Almak

Günlük olarak duş almak ve kalça bölgesini temizlemek ölü deri hücrelerinin temizlenmesine ve bakterilerin engellenmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle spor yaptıktan sonra duş alınmalı ve iç çamaşırları değiştirilmelidir.

Doğal Bir Nemlendirici Uygulamak

Kalçada sivilce problemini gidermek için kaliteli bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Nemlendirici cildinizde koruyucu bir katman oluşturarak bakterilerin büyümesini de engelleyebilir.

nemlendirici moisturizer

Dogal Liflerden Yapılmış İç Çamaşırları

Giydiğiniz iç çamaşırlarının kalitesinin düşük olması da kalçada sivilce problemine yol açabilir. Cildin nefes almasını sağlayan ve aşırı terlemeye neden olmayan iç çamaşırları giyin.

Kalçanın Ölü Derisini Temizlemek

Haftada bir doğal bir scrub yardımıyla kalçanızdaki ölü deriyi temizlemek kalçada sivilce problemini gidermeye yardımcı olacaktır.

Kalçadaki Sivilceleri Sıkmayın

Kalçada sivilce oluştuğunda bu sivilceyi sıkmak sivilcenin iyice derinlere ilerlemesine ve enfeksiyonun büyümesine yol açacaktır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir