Sivilce tedavisinin püf noktaları akne çok sık görülen bir deri hastalığıdır. Hangi yaşta, nerede olursa olsun mutlaka tedavi edilmelidir. Akne tedavisi uzun sürer ve sivilceleri anında geçirecek bir sihirli değnek henüz yok, o nedenle tedavinize sabır ve uyum göstermelisiniz. Dermatoloji Uzmanı Sevinç Elinç Aslan, adım adım sivilcelerle baş etmenin yollarını yazdı.

Sivilce tedavisinin püf noktaları

Akne tedavisinde kullanılan ilaçlar çok çeşitlidir, sizin için en doğru tedaviyi, dermatoloğunuz, yaşınıza, cinsiyetinize, sivilcelerinizin tipine, yaygınlığına ve şiddetine göre, size özel planlamalıdır. İlaç tedavisi kişiye göre değişir, arkadaşınızın ilacı, size iyi gelmeyebilir.

Sivilce tedavisinde en zor dönem ilk 4-6 haftadır, bu dönemde ilaçlara bağlı ciltte tahriş, sivilcelerde geçici bir artış ve alevlenme görülebilir, iyileşme ise genellikle 2. aydan itibaren başlar. Tam bir iyileşme için 4-6 ay gerekir.

-Sivilcelerinizi bilerek veya farkında olmadan sıkmayın, koparmayın ve yolmayın. Sivilcelerle oynamak, hem sivilcelerin yayılıp çoğalmalarına hem de yüzünüzde izler kalmasına neden olabilir.

Cilt temizliği :

sivilceyle mücadelede en önemli adımdır. Yüzünüzü makyaj olsun olmasın mutlaka sabah akşam yıkamanız gerekir. Cildin yüzeyindeki fazla yağı ve kiri uzaklaştıran, jel özellikli bir temizleyici kullanın.

-Cildinizi temizledikten sonra salisilik asit, sitrik asit ve benzeri içeren, hafif soyucu özellikte, uygun birtonik kullanmak, gözeneklerinizi sıkılaştırmada etkili olacaktır.

-Cildin PH dengesini korumak ve nem ihtiyacını karşılamak için mutlaka bir nemlendirici kullanın. Yağsız bir nemlendirici, hem diğer sivilce ilaçlarının yarattığı kuruluğu engelleyecektir. Sanılanın aksine nemlendiriciler, cilt tipinize uygunsa eğer, asla sivilce yapmaz.

-Haftada bir veya iki kez yağ dengeleyici ve kurutucu özellikteki kil maskelerinden faydalanabilirsiniz.

Akne tedavisinde, dışarıdan cilde uygulanan ilaçlar çoğu zaman ilk tercihtir. Bunlar arasında gözeneklerin tıkanmasını engelleyen, cilt üzerindeki bakterileri azaltan benzoil peroksit veya A vitamini türevli jeller ve çeşitli antibiyotikli kremler en sık kullanılan ilaçlardır. Bu tür sürme ilaçları tek tek sivilcelerin üzerine değil, sivilce çıkan bölgeye ince bir tabaka halinde kullanmanız gerekir. Eğer sivilceler yaygın halde, derin, iltihaplı ve iz bırakma eğilimindeyse, ağızdan alınan antibiyotikler ve çeşitli hormon hapları tedaviye eklenmelidir.

Güneşli günler yaklaşıyor. Eğer bu dönemde sivilce tedavisi görüyorsanız, hemen bir güneş koruyucu edinin. Güneş koruyucu seçerken yağlı ve akneli ciltlere uygun, ‘non-komedojenik’ yani siyah noktalara sebep olmayan, ciltte parlama yapmayan bir ürün olmasına dikkat edin. Güneş koruyucunuzu nemlendiricinizin üzerine sürebilirsiniz. Eğer makyaj yapacaksanız güneş kremini sürdükten sonra, üzerine yapabilirsiniz.

Sivilceler hakkında 10 gerçek

Sivilceler hakkında 10 gerçek

Dermatolog Sevinç Elinç, sivilceler hakkında bilinmeyen veya yanlış bilinen 10 gerçeği buseterim.com.tr okurları için açıkladı.

1. Sivilceler genetik olabilir

Özellikle ergenlik döneminde başlayan, ancak şiddetli seyreden ve uzun süre devam eden akne probleminde genetik yatkınlık söz konusu olabilir. Bu nedenle mutlaka anne veya babada şiddetli akne öyküsünün varlığı sorgulanmalıdır.

2. Sivilce bulaşıcı bir hastalık değildir

Sivilce oluşumunun temelinde hormonal değişikliklere bağlı olarak cildin aşırı yağlanması, gözeneklerin ölü hücrelerle tıkanması ve bu tıkaçlarda bakterilerin çoğalması yatar. Akneye neden olan bu bakteriler aslında her insanın cildinde zaten bir miktar vardır, ancak uygun ortam olmadığı sürece herhangi bir hastalığa neden olmazlar. Dolayısıyla bu bakterilerin ve sivilcelerin bir kişiden başka bir kişiye bulaşması söz konusu değildir.

3. Sivilceler 40 yaşına kadar sürebilir

Akneler sıklıkla ergenlik dönemi adı verilen 12-24 yaşları arasında görülür, ancak bazı hormonal düzensizliklerin, psikolojik ve fizyolojik etkilerin varlığında daha erken yaşlarda başlayıp 40 yaşına devam edebilir.

4. Üzüntü ve stres sivilce yapabilir

Birçok dermatolojik hastalık gibi akne de stres ve sıkıntıdan etkilenir. Özellikle ergenlik döneminde yaşanan değişken duygular, sınav stresi ve gelecek kaygıları sivilceleri oldukça artırmaktadır. Bu nedenle akneye sebep olan psikolojik bir durum varlığında mutlaka sivilce tedavisiyle birlikte profesyonel destek de alınmalıdır.

5. Sivilceli kişiler de makyaj yapabilir

Sıklıkla akne problemi yaşayan kişiler, sivilcelerden ciddi kozmetik rahatsızlık duydukları için yüzlerini yoğun miktarda makyaj malzemeleri ile kapatmak isterler.Bu alışkanlık da doğru ürünler kullanılmadığında sivilceleri daha da artırarak, akne sürecinde bir kısır döngü yaratabilir. Özellikle sivilceleri kapatmak amacıyla kullanılan fondöten ve pudraların içinde bulunan sentetik yağlar ve boyar maddeler risk oluşturmaktadır.Sivilce sorunu olan kişiler makyaj malzemesi seçerken akneli ciltler için özel üretilmiş yağsız ve ince dokulu ürünler tercih etmelidir. Sivilceleri gizlemek için en iyi ürün de kullanılsa dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kapatıcılar ciltten doğru bir temizleyici ile iyice arındırılmasıdır.

6. Çekirdek sivilce yapmaz

Yapılan klinik çalışmalar gıdalar ile akne arasında direkt bir ilişki olmadığını göstermektedir. Yani bir gece önce çekirdek veya çikolata yedik diye ertesi gün sivilcemiz çıkmaz. Ancak genel olarak sağlığa zararlı aşırı şeker ve trans yağ içeren, fastfood olarak tanımlanan gıdalarla beslenme tarzı tüm bedensel yapıyı olumsuz etkilediğinden önerilmemektedir.

7. Sivilceler nedeni ne olursa olsun zamanında tedavi edilmelidir

‘Ergenliktendir, geçer’ akne hakkında söylenen en büyük yanlıştır. Çünkü akne sadece görüntü bozukluğuna neden olan bir cilt hastalığı değil, özellikle ergenlik döneminde ciddi kişisel ve sosyal sıkıntılara neden olan psikolojik bir rahatsızlıktır. Akne tedavisinde birincil amaç sivilcelerin iz bırakmadan geçmesini sağlamaktır. Geç kalınmış her tedavi cildinizde yıllarca taşıyacağınız bir kötü hatıra demek olabilir.

8. Cildi sabunla sık sık yıkamak sivilceleri geçirmez

Akne tedavisinde en önemli uygulama cildi temizlemektir. Ama temizleyici olarak neyin kullanıldığı çok önemlidir. Sabun veya cildi kurutan kozmetik ürünlerle cildi sık sık yıkamak cildin nem dengesini bozup cildi kurutarak, daha fazla yağ üretilmesine ve sivilcelerin artmasına neden olabilir. Oysa yağ dengeleyici cildi kurutmayan bir temizleyici kullanıldığında hem sivilceler daha kolay tedavi edilir, hem de yeni sivilcelerin oluşumu azaltılır.

9.Solaryum sivilceleri tedavi etmez

Toplumda solaryumun sivilceleri tedavi ettiğine dair yanlış bir inanış vardır. Bunun nedeni solaryumda kullanılan UV ışınlarının o anda ciltte mevcut olan sivilcelerde bir miktar azalmaya neden olmasıdır. Oysaki solaryumun akne üzerine gerçek etkisi önce geçici bir iyilik hali yaratıp, sonrasında ise sivilceleri artırarak iz bırakmasına sebep olması şeklindedir.

10. Sivilce izleri tedavi edilebilir

Sivilceler iyileşirken ciltte bir takım kötü izler bırakabilirler. Bunlar çoğu zaman kırmızı noktalar, kahverengi lekeler veya çukur şeklinde olabilmektedir. Bu izlerin yok denecek azaltılması veya tamamen geçirilmesi için peeling, mikroiğneleme ve lazer tedavisi gibi çok sayıda seçenek vardır. Bunlar arasında en başarılı olanı fraksiyonel lazer uygulamasıdır.

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir